سایت ارز دیجیتال کریپتوباز

بانکداری ارز دیجیتال چیست: تعریف بانکداری رمزنگاری و فواید آن

نویسنده: سامان رضائی
۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
بانکداری ارز دیجیتال یا بانکداری رمزنگاری چیست - crypto banking

بانکداری ارز دیجیتال مفهومی جدید است که نحوه تعامل مالی افراد با ارز دیجیتال را توصیف می کند. بین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و روش های بانکداری سنتی، یک نقطه همگرایی وجود دارد. در این نقطه، خدمات بانکی برای تعامل همزمان با ارز فیات و ارز دیجیتال برای صرافی ها در دسترس هستند.

بانکداری ارز دیجیتال چیست؟

بانکداری ارز دیجیتال به سادگی به مدیریت ارز دیجیتال در خدمات دهنده های مالی یا ارائه دهنده های بانکی اشاره دارد. این موضوع به طور گسترده ای محبوب شده است، زیرا هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد، می تواند ارزهای دیجیتال را بخرد، بفروشد و معامله کند. نمونه هایی از بانک های ارز دیجیتال شامل Wirex ، Ally Bank ، Barclays ، JPMorgan و Goldman Sachs هستند. همه این بانک ها امکان مدیریت ارز دیجیتال و پشتیبانی از آنها را ارائه می دهند.

بانک های ارز دیجیتال بسیار شبیه به روشی عمل می کنند که شرکت های مالی سنتی، سهام و پول نقد را برای سرمایه گذاران و مشتریان خود نگهداری می کنند. با این حال اینگونه بانک ها، به جای ارز سنتی فیات، دارایی های دیجیتال را در اختیار مشتریان می گذارند.

به عنوان مثال، Vast Bank علاوه بر CD (گواهی سپرده)، وام، کارت های اعتباری، محصولات بانکی شخصی و تجاری مانند حساب های جاری و پس انداز را ارائه می دهد. اگرچه این بانک به مدت ۳۵ سال یک بانک محلی کوچک در آمریکا بوده است، اما اخیراً وارد بانکداری ارز دیجیتال شده است. Vast Bank به دلیل تبدیل شدن به اولین بانک ملی ایالات متحده که به مشتریان امکان خرید، فروش و نگهداری دارایی های دیجیتال را از حساب بانکی خود می دهد، توجه بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

بیشتر بدانید:
انواع ارز دیجیتال : دسته بندی های صنعت رمزنگاری که آینده ارزها را رقم می زند
کسب درآمد از ارز دیجیتال : ۸ روش ایجاد ثروت با بیت کوین و صنعت رمزارز
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۲

حساب پس انداز ارز دیجیتال

می توانید با راه اندازی یک حساب پس انداز ارز دیجیتال، که در اصل نسخه رمزنگاری شده یک حساب پس انداز معمولی است، شروع کنید. نرخ سود می تواند چند برابر بیشتر از یک حساب پس انداز سنتی باشد (۱۰ درصد در مقابل ۲ درصد – بر حسب دلار). نمونه هایی از حساب های پس انداز ارز دیجیتال شامل مواردی است که BlockFi ، Gemini ، Linus ، Nexo و Outlet Finance ارائه می دهند.

حساب جاری ارز دیجیتال

حساب های جاری ارز دیجیتال نیز یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری هستند. اکثر حساب های جاری ارز دیجیتال کارمزد ماهانه ندارند، بنابراین می توانید مقدار بیشتری از پول خود را در آن نگه دارید. نمونه هایی از حساب های جاری ارز دیجیتال را موسساتی مانند Quontic Bank و Vast Bank ارائه می دهند.

حساب های جاری بیت کوین (BTC) در موسسه Quontic به خریدهای مشتریان که واجد شرایط باشد، بیت کوین پاداش می دهد. وقتی از کارت نقدی Quontic خود برای انجام یک خرید در فروشگاه فیزیکی یا آنلاین استفاده می کنید، ۱.۵٪ از کل مبلغ تراکنش به بیت کوین تبدیل می شود و به عنوان پاداش به حساب شما بر می گردد (Cashback).

راه های دیگر برای سرمایه گذاری

اگر می خواهید کار با بانکداری ارز دیجیتال را شروع کنید اما هنوز صاحب هیچ ارز دیجیتالی نیستید، می توانید به راحتی در بانکی که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند یا یکی از پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (که به عنوان برنامه های DeFi نیز شناخته می شود)، حساب کاربری بسازید، سپس بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را خریداری کنید. پلتفرم های مالی غیرمتمرکز برنامه هایی هستند که در آنها، محصولات مالی در شبکه های بلاکچین (Blockchain) قرار می گیرند، بنابراین نیازی به واسطه مانند کارگزاری یا بانک نیست.

همچنین تعدادی اپلیکیشن وجود دارد که هم به عنوان یک پلتفرم برای خرید و فروش عمل می کنند و هم به عنوان یک کیف پول ارز دیجیتال که در آن می توانید دارایی های دیجیتال خود را ذخیره کنید. مثال ها عبارتند از:

  • Revolut: امکان انجام تراکنش ها در بیت کوین، اتریوم و لایت کوین را فراهم می کند.
  • بانک SEBA: بانکی مستقر در سوئیس که امکان تراکنش و پرداخت با ارز دیجیتال را فراهم می کند.
  • Wirex: یک پلتفرم پرداخت دیجیتال که امکان تراکنش و پرداخت با ارزهای دیجیتال را ایجاد می کند.

ریسک های خدمات بانکی ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتالِ رو به رشد و استفاده از اپلیکیشن هایی که برای خریدوفروش و نگهداری دارایی های دیجیتال ساخته شده اند، ریسک هایی نیز به همراه دارد. در اینجا سه خطر مهم را آورده ایم که باید در نظر بگیرید.

ارزهای دیجیتال، بیمه ی FDIC نیستند

از آنجایی که ارز دیجیتال توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (برای بانک های آمریکایی) محافظت نمی شود، اگر شرکتی که از آن ارز دیجیتال می خرید ورشکست شود، ممکن است سرمایه گذاری خود را کاملا از دست بدهید. شاید روزی شاهد بیمه شدن ارزهای دیجیتال باشیم، اما تا آن زمان مهم است که هنگام انتخاب بانک های ارز دیجیتال معتبر برای انجام این کار، دقت لازم را داشته باشید.

نوسانات بازار ارز دیجیتال

دارایی های دیجیتال به طور مشهوری پرنوسان هستند. سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال در مقایسه با سایر بازارهای تجاری با ریسک بیشتری همراه است. احتمالا زمان زیادی طول می‌کشد تا ارزهای دیجیتال پایدار شوند. حتی زمانی که با ثبات به نظر می رسند، نوسانات بازار کریپتو می تواند در یک چشم به هم زدن اتفاق بیفتد.

هک، سرقت و کلاهبرداری

با همه گیر شدن پلتفرم های DeFi در زمینه فین تک ها، شاهد افزایش هک و کلاهبرداری هستیم. مراقب نحوه ذخیره دارایی های دیجیتال خود باشید و برای محافظت از سرمایه خود، یک کیف پول سرد را هم در نظر داشته باشید.

ذخیره سازی سرد بیت کوین کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال

بیشتر بدانید:
بهترین کیف پول های ارز دیجیتال
کیف پول سخت افزاری لجر نانو ایکس Ledger Nano X (بررسی و مقایسه)

آینده بانکداری رمزنگاری شده

از آنجایی که بانک های سنتی در آینده به خواسته های بیشتر مشتریان برای قابلیت های رمزنگاری در بانکداری برخورد می کنند، می توان انتظار داشت که در سال های آینده شاهد تغییرات اساسی در بخش مالی باشیم. در اینجا دو پیش بینی در مورد آینده بانکداری ارز دیجیتال آورده شده است.

فین تک ها و بانک ها با هم نوآوری می کنند

اگر بانک ها انتظار دارند که در آینده ای که متعلق به ارز دیجیتال است، همچنان باقی بمانند، همکاری بین بانک ها و فین تک ها ضروری است. در حال حاضر، بانک های بزرگی مانند JPMorgan در حال بحث در مورد امکان طبقه بندی بیت کوین به عنوان یک طبقه از دارایی های قانونی هستند. بانک ها می‌توانند در این فضا از افزایش ترافیک و سودآوری کریپتو، بهره ببرند، زیرا در آینده سرمایه گذاران بیشتری از ارز دیجیتال استفاده خواهند کرد.

پذیرش بلاکچین در بانکداری

کاربردهای زیادی برای فناوری بلاکچین در بانکداری وجود دارد، بنابراین فقط مساله زمان مطرح است که به ما بگوید چه زمانی بانک ها شروع به استفاده از دفتر کل عمومی (DLT) در حوزه های خاص بانکداری می کنند. به عنوان مثال، تامین مالی معاملات (Trade Finance) اغلب شامل همکاری در تراکنش های ارز دیجیتال است. پیاده سازی بلاکچین می تواند کلاهبرداری را کاهش دهد و شفافیت را در تراکنش ها افزایش دهد.

در امور مالی، همیشه مقدار مشخصی از ریسک وجود دارد. با این حال، بانکداری ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین، آینده ای مبتنی بر بانکداری شفاف را ارائه می دهند. به امید روزی که هر کسی که در این سیاره زندگی می کند، به خدمات بانکی دسترسی داشته باشد.

 

منبع

سامان رضائی
توییتر: twitter.com/realSamiRezaee

مقاله‌های مشابه

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

ماینر S17 : بررسی مشخصات، قیمت و خرید ماینر Antminer S17 و S17 Pro

در 29 مارس 2019، تولیدکننده پیشرو سخت افزار استخراج در جهان، بیت مین (Bitmain)، رسما تاریخ عرضه Antminer S17 را اعلام کرد. این ماینر ASIC جدید، منحصراً برای ارز دیجیتال هایی که از الگوریتم SHA-256...

read more
وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

آیا از اینکه تحت سلطه بانک ها و وام دهندگان سنتی هستید، خسته شده اید؟ آیا شده تابحال درخواست شما برای دریافت یک وام رد شده باشد؟ آیا فرآیند درخواست وام سنتی را بسیار طولانی و خسته کننده می دانید؟...

read more

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *