بیت کوین

نویسنده: سامان رضائی
دسته بندی: عمومی
۸ آذر ۱۴۰۰
بیت کوین

قبل از اینکه درباره بیت کوین صحبت کنم از شما می خواهم کمی در مورد پول فکر کنید. پول دقیقا چیست؟ در اصل پول مترادف “ارزش” است. اگر من برای شما کار کنم، در ازای ارزشی که برای شما ایجاد کرده ام شما به من پولی می دهید. حالا من می توانم این پول را در آینده برای به دست آوردن ارزشی دیگر خرج کنم.

در طول تاریخ، پول شکل های مختلفی به خود گرفته است و مردم از چیزهای مختلفی به عنوان پول استفاده کرده اند. دام، نمک، صدف و البته طلا. همه اینها واسطه ای برای مبادله ارزش بوده اند. برای اینکه چیزی به ابزار تبادل ارزش تبدیل شود، باید مردم باور داشته باشند آن وسلیه ارزشمند است. و همچنین زمان کافی ارزشمند باقی می ماند تا در آینده خرج شود.

تا همین صد سال پیش یا کمی بیشتر، ما همواره کالایی را به عنوان پول در نظر می‌گرفتیم. در طی این دوران اتفاقاتی افتاد که ما به جای اعتماد کردن به کالاها به اعتماد به افراد روی آوردیم. منظور از افراد، همان گردانندگان دولت و بانک ها هستند. آنها کاغذی را تولید می کنند که ارزش ذاتی ندارد ولی به عنوان پول استفاده می شود. هرچه دولت و بانک‌ها این پول را بیشتر چاپ کنند ارزش آن کمتر می شود، پس به نوعی تعیین کننده ارزش پول ما، امروز دولت ها هستند.

پول دولت‌ها دو نقطه شکست بزرگ دارد. اول این که متمرکز است، شما یک سازمان مرکزی مسئول دارید که پول تان را کنترل می کند (دولت یا همان بانک مرکزی). دوم اینکه مقدار آن محدود نیست. دولت یا بانک می‌تواند هر مقداری که دلش می‌خواهد پول چاپ کند و عرضه پول را در بازار زیاد کند. مشکل اینجاست که وقتی شما پول زیادی چاپ می کنید، ارزش پول کاهش پیدا می کند. بنابراین، پولی که در دست شماست، مقدار کمتری می تواند کالا بخرد. در واقع وقتی شما می بینید که قیمت ها در بازار بالا می‌رود، در واقع ارزش پول شماست که کاهش پیدا می کند.

اما بیت کوین اینگونه نیست. برخلاف بانک ها، بیتکوین غیرمتمرکز و شفاف است. منظور از شفاف یعنی شما می توانید همه تراکنش های بیت کوین را به صورت آنلاین ببینید. البته شما فقط شماره حساب ها را می توانید ببینید، نه نام اشخاص را. و تا زمانی که کسی خودش اعلام نکند که یک شماره حساب بیت کوین (والت) متعلق به اوست، شما نمی توانید آن را ثابت کنید.

منظور از غیر متمرکز این است است که تراکنش ها با همکاری همه کامپیوترهای شبکه نگهداری می شوند. هرکسی میتواند یک کپی از تراکنش ها در کامپیوتر خود داشته باشد. به لیست تراکنش ها در بیت کوین، “بلاکچین” می گویند. به هر کامپیوتری هم که یک نسخه از لیست تراکنش ها را در خودش نگه داری می کند، “نود” گفته می شود.

اگر بیت کوین صرفا یک راه انتقال پول است، چرا اینقدر جنجال به پا کرد؟

چون بیت کوین به نوعی رقیب دولت است. بیت کوین و ارزهای دیجیتال، توانایی آن را دارند که جایگزین سیستم کنونی شوند. چون بدون نیاز به واسطه، هر کسی در دنیا می تواند مبلغی را برای دیگری ارسال کند. اینگونه ۲.۵ میلیارد نفری که در دنیا به بانک دسترسی ندارند اما اکثر آنها موبایل دارند، به سیستم ارز دیجیتال مجهز می شوند.

در خبرنامه کریپتوباز عضو شوید تا روش های انتقال، وام گرفتن، ترید کردن، ساختن حساب و آموزش های جذاب دیگر برای شما ارسال بشود.

لینک منبع

سامان رضائی
بیت کوینر، جدیدترین اخبار ارز دیجیتال در توییتر: twitter.com/realSamiRezaee

مقاله‌های مشابه

راگ پول (rug pull) در ارز دیجیتال چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

راگ پول (rug pull) در ارز دیجیتال چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

راگ پول (rug pull) یک نوع کلاهبرداری در ارز دیجیتال است و زمانی اتفاق می‌افتد که تیم سازنده یک ارز دیجیتال، قیمت توکن پروژه خود را با دستکاری بالا می برد. سپس با پول سرمایه گذاران فرار می کنند و...

read more
تورم وضعیت مالی شما را تضعیف کرده است؟ ۵ راه برای کسب ارز دیجیتال رایگان

تورم وضعیت مالی شما را تضعیف کرده است؟ ۵ راه برای کسب ارز دیجیتال رایگان

معامله گران باتجربه ارز دیجیتال می‌دانند که بازارهای صعودی برای فروش و بازارهای نزولی برای انباشت مناسب هستند. اما به دلیل تورم فزاینده که قدرت خرید ارزهای فیات را کاهش می‌دهد، شرایط دوم برای انباشت...

read more

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *