سایت ارز دیجیتال کریپتوباز

فرایند ادغام اتریوم طبق جدول زمانی، برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شد

نویسنده: سامان رضائی
۲۷ تیر ۱۴۰۱
ethereum merge projected for september - فرایند ادغام اتریوم

تیم بیکو (Tim Beiko) از بنیاد اتریوم (ETH) این هفته پیش بینی کرد که فرایند ادغام (The Merge) -انتقال اتریوم به طراحیِ جدید که مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود- احتمالا در هفتۀ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) انجام می شود.

در فرایند ادغام، اتریوم از مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof-of-Work) که برق زیادی مصرف می کند به مکانیزم اثبات سهام (Proof-of-Stake) که کارآمدتر است، تغییر خواهد کرد. علاوه بر کاهش مصرف برق شبکه تا ۹۹ درصد، برخی از طرفداران اثبات سهام بر این باورند که مکانیزم های انتقال، مزایای امنیت و مقیاس پذیری را به همراه می آورد.

ترجمه توئیت: این جدول زمانی برای ادغام، نهایی نیست، اما مشاهده اینکه به خوبی پیش برود، بسیار هیجان انگیز است. لطفاً این را به عنوان یک جدول زمانی برنامه ریزی شده در نظر بگیرید و منتظر اعلامیه های رسمی باشید!

بیکو، مهندس پشتیبانِ پروتکل اتریوم، پیش بینی خود را در ماه سپتامبر در یک ویدیو به اسم “فراخوانِ مجریان اثبات سهام” انجام داد. علاوه بر ارائه تاریخ احتمالی برای فرایند ادغام، بیکو یک جدول زمانی برای سایر رویدادهای توسعۀ اتریوم ارائه کرد.

اگرچه او تاریخ سختی را برای ادغام اتریوم پیشنهاد داد، اما بارها در شبکه های اجتماعی مانند دیسکورد، توییتر، و یک تماس با انجمن اتریوم (در Zoom) اشاره کرده است که احتمال اینکه جدول زمانی تغییر کند، بسیار زیاد است.

بیشتر بدانید:
اثبات سهام (Proof of Stake) در ارز دیجیتال چیست؟
۳ ارز دیجیتال برتر که NFT و متاورس را با هم ادغام کردند – جهت سرمایه گذاری در ۱۴۰۱

 

فرایند ادغام چیست؟

در مکانیزم اثبات کار، که امروز توسط اتریوم استفاده می شود، استخراج کنندگان (miners) به منظور امنیت شبکه و انجام تراکنش ها، باید در حل پازل های محاسباتی پیچیده رقابت کنند. این مکانیزم، الگوریتم اجماعی است که در بلاک چین (Blockchain) بیت کوین هم استفاده می شود، اما به دلیل مصرف زیاد برق، مورد انتقاد قرار گرفته است.

مکانیزم اثبات سهام، اعتبارسنج ها (validators) را جایگزین استخراج کنندگان می کند. نسخه هایی از PoS قبلاً توسط ارز دیجیتال هایی مانند سولانا (SOL) و تزوس (XTZ) پذیرفته شده است. در فرایند ادغام اعتبارسنج ها باید ۳۲ اِتِر را با شبکه اتریوم به اشتراک بگذارند تا شانس انتخاب تصادفی برای افزودن بلوک ها (بسته‌های تراکنش) به بلاک چین را به دست بیاورند. با افزون هر بلوک به بلاک چین، پاداش تراکنش ها به آن اعتبارسنج تعلق می گیرد.

به‌روزرسانی به اثبات سهام از زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد، در نقشه راه اتریوم قرار داشت. اما پیچیدگی های مهندسی باعث شد این تغییر -که در ابتدا “اتریوم۲” نامیده می‌شد- چندین سال به طول بیانجامد.

انتظار نمی رود که فرایند ادغام، روی کارمزدهای نسبتاً زیاد اتریوم و سرعت تراکنش های آهستۀ آن تاثیر داشته باشد. اما تأثیر فوری و قابل توجهی بر مصرف برق شبکه خواهد داشت.

هفته گذشته، شبکۀ آزمایشی Sepolia اتریوم با موفقیت به اثبات سهام انتقال یافت. شبکه Goerli، سومین و آخرین شبکه آزمایشیِ عمومی، در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) از طریق فرآیند ادغام اجرا می‌شود. پارامترهایی که این آزمایش را آغاز می‌کنند در تماس بعدی توسعه‌دهندگان هسته‌ای بنیاد اتریوم تعیین خواهد شد. این شبکه‌های آزمایشی ادغام می شوند و به‌عنوان نوعی تمرین برای شبکه اصلی عمل می‌کنند. هر کدام از آنها، توسعه‌دهندگان را یک قدم به ارتقای شبکه اصلی اتریوم به اثبات سهام نزدیک‌تر می‌کنند.

بیشتر بدانید:

کسب درآمد از ارز دیجیتال : ۸ روش ایجاد ثروت با بیت کوین و صنعت رمزارز
استیکینگ چیست؟ چگونه از سهام گذاری در ارز دیجیتال درآمد غیرفعال به دست آورم؟

 

منبع

سامان رضائی
توییتر: twitter.com/realSamiRezaee

مقاله‌های مشابه

وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

وام ارز دیجیتال: کلید شما برای آزادی مالی *

آیا از اینکه تحت سلطه بانک ها و وام دهندگان سنتی هستید، خسته شده اید؟ آیا شده تابحال درخواست شما برای دریافت یک وام رد شده باشد؟ آیا فرآیند درخواست وام سنتی را بسیار طولانی و خسته کننده می دانید؟...

read more
بیت کوین یا طلا : کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟ *

بیت کوین یا طلا : کدام یک سرمایه گذاری بهتری است؟ *

طلا برای قرن ها یک سرمایه گذاری قابل اعتماد بوده است که به دلیل کمیاب بودن و ثبات داشتن، بسیار ارزشمند است. اما در سال‌های اخیر، یک رقیب جدید برای به چالش کشیدن سلطه آن ظهور کرده است: بیت کوین. بحث...

read more

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *