NFT چیست : توکن غیرقابل معاوضه

نویسنده: سامان رضائی
۲۹ دی ۱۴۰۰
NFT چیست

NFT چیست؟ NFT به معنی “توکن غیرقابل معاوضه” است.

“توکن” به یک “دارایی دیجیتال” می گویند که روی یک بلاکچین قرار دارد. مثلا به دارایی های دیجیتالی که روی بلاکچین اتریوم قرار دارند، توکنِ اتریوم گفته می شود. دارایی دیجیتالی می تواند هر چیز دیجیتالی ای باشد (مانند نقاشی دیجیتالی، عکس، موسیقی، نوشته و …).

“غیرقابل معاوضه” تقریبا با “منحصر به فرد” هم معنی است و نمی توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین قابل معاوضه است – شما می توانید یک بیتکوین را با یک بیتکوین دیگر معاوضه کنید و دقیقا همان ارزش را به دست آورید. اما یک نقاشی، غیر قابل معاوضه است. اگر آن را با نقاشی دیگری معاوضه کنید، چیز کاملا متفاوتی خواهید داشت.

بنابراین NFT، یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که بر روی یک بلاکچین قرار گرفته است. NFTها می توانند از هر نوعی باشند، از نقاشی و گرافیک دیجیتالی گرفته تا موسیقی و ویدیو، اما بیشتر کاربرد فعلی آنها، مربوط به هنرهای دیجیتال (Digital Artworks) است.

 

بیشتر بدانید: ارز NFT

 

بلاکچین در NFT چیست و چگونه کار می کند؟

اکثر NFT ها روی بلاکچین اتریوم قرار دارند. اتریوم یک ارز دیجیتال، مانند بیتکوین یا دوج کوین است با این تفاوت که بلاکچین آن، از NFTها پشتیبانی می کند. بلاکچین اتریوم اطلاعات بیشتری از یک بلاکچینِ معمولی را در خود ذخیره می کند؛ مثلا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند. اما بلاکچین بیتکوین و دوج کوین این توانایی را ندارد، بنابراین آنها فقط به شکل یک ارز دیجیتالی ساده استفاده می شوند. با کریپتوباز همراه باشید تا توضیح دهیم مزایای تبدیل یک اثر دیجیتالی به NFT چیست.

 

چرا باید اثر خود را به شکل NFT ثبت کنم؟

هنگامی که شما دارایی دیجیتال خود (مانند نقاشی یا موزیک) را روی یک بلاکچین ثبت می کنید، آن دارایی به یک NFT تبدیل می شود که به نام شماست. این کار دو مزیت اساسی دارد، یک اینکه اثر به صورت رسمی و جهانی به نام شما ثبت می شود و حق ناشر تا ابد روی اثر می ماند. پس در برابر کپی و تقلب ایمن می شود. هر کسی می تواند آن اثر را در اینترنت مشاهده کند و یا آن را در کامپیوتر خود کپی کند اما نام ناشر این اثر را نمی تواند روی بلاکچین تغییر دهد. انگار کسی بیاید و نقاشی منالیزا را دوباره بکشد، آیا ارزش اثر اصلی کم می شود؟ این اتفاق یکی از بزرگترین مشکلات دنیای آنلاین برای هنرمندان را برطرف کرد و آن کپی برداری از آثار دیجیتالیِ هنرمند بود.

دومین مزیت تبدیل یک دارایی دیجیتال به NFT چیست؟ این مزیت، از مزیت اول کم اهمیت تر نیست. اثر شما این قابلیت را پیدا می کند که در سراسر جهان به صورت آنلاین خرید و فروش شود. این خرید و فروش با ارز دیجیتال انجام می شود و قابل تحریم نیست. خریدار مطمئن است که اثر به صورت رسمی و جهانی به “مالکیت” او در می آید. درحالی که نام “ناشر” تا ابد روی اثر محفوظ است، “مالک” می تواند آن اثر را به راحتی خرید و فروش کند و “مالکیت” آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

 

تفاوت ناشر و مالک

“ناشر” درواقع همان هنرمند سازنده NFT است و “مالک” کسی است که NFT را می خرد. یک ناشر تا زمانی که NFT را نفروشد، “مالک” هم هست. بعد از فروش اثر “مالک” صاحب اثر می شود ولی نام ناشر به عنوان خالق تا ابد روی اثر حک می شود. البته که ناشر می تواند بعدها دوباره اثر خودش را خریداری کند.
حالا که متوجه شدید NFT چیست و چه مزایایی دارد، اگر شما نقاش یا موزیسین بودید، اثر خود را به شکل NFT در می آوردید؟

بیشتر بدانید:

چگونه NFT بفروشیم

چگونه NFT بخریم (توکن غیرقابل معاوضه)

بهترین سایت NFT (5 تا از بهترین بازارهای ان اف تی)

 

منبع

سامان رضائی
بیت کوینر، جدیدترین اخبار ارز دیجیتال در توییتر: twitter.com/realSamiRezaee

مقاله‌های مشابه

راگ پول (rug pull) در ارز دیجیتال چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

راگ پول (rug pull) در ارز دیجیتال چیست و ۶ روش برای تشخیص آن

راگ پول (rug pull) یک نوع کلاهبرداری در ارز دیجیتال است و زمانی اتفاق می‌افتد که تیم سازنده یک ارز دیجیتال، قیمت توکن پروژه خود را با دستکاری بالا می برد. سپس با پول سرمایه گذاران فرار می کنند و...

read more
تورم وضعیت مالی شما را تضعیف کرده است؟ ۵ راه برای کسب ارز دیجیتال رایگان

تورم وضعیت مالی شما را تضعیف کرده است؟ ۵ راه برای کسب ارز دیجیتال رایگان

معامله گران باتجربه ارز دیجیتال می‌دانند که بازارهای صعودی برای فروش و بازارهای نزولی برای انباشت مناسب هستند. اما به دلیل تورم فزاینده که قدرت خرید ارزهای فیات را کاهش می‌دهد، شرایط دوم برای انباشت...

read more

به زودی:

چگونه با ارز دیجیتال درآمد کسب کنم؟

۰ Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *